Płynne Złoto Berberów

Mam je wśród skarbów przywiezionych z marokańskiej podróży. To mała buteleczka OLEJU ARGANOWEGO, który okazał się dla mnie najlepszym kosmetykiem pod Słońcem i nic dziwnego, że nazywa się go Płynnym Złotem Berberów..

Olej arganowy (arganiowy)

argan-oil1

otrzymywany jest z nasion drzewa arganowego, występującego wyłącznie w południowej części Maroka. Nazywany “płynnym złotem” lub “złotem Berberów” i zaliczany do jednych z droższych olejów na świecie, głównie ze względu na jego ograniczoną dostępność oraz pracochłonny proces pozyskiwania. Do uzyskania 1 l oleju potrzeba 30 kg nasion i 24 godziny pracy.

P1040582-1024x768

Tłoczeniem oleju arganowego, zgodnie z tradycją, zajmują się marokańskie kobiety.

Drzewo Arganowe

Argania żelazna, Argania spinosa L.

 Drzewo występujące w Maroku. Nigdzie, poza Marokiem, nie udało się wyhodować drzewa arganiowego tak, by owocowało. Rośnie w południowo-zachodniej części kraju, w regionie Souss, między Agadirem, Marrakeszem i Essaouirem oraz w pobliżu Oujda, na terenach obejmujących 700- 800 tys. ha. Dla zrównoważenia złej polityki rolnej, obszar ten został w 1998 r. wpisany na listę rezerwatów chronionej biosfery UNESCO.

5308871867_0090bedf0d_z

Argania Spinosa zwana jest drzewem życia

dostarcza bowiem surowca w postaci oleju arganowego, który jest nie tylko produktem żywnościowym, ale posiada własności lecznicze. Dostarcza bardzo twardego drewna, stąd określenie drzewo żelazne. Korzenie drzewa arganowego wrastają głęboko w poszukiwaniu wody, tym samym pomagają rozpulchniać ziemię i zapobiegają erozji.

W medycynie naturalnej olej arganowy jest używany między innymi

  • jako silny antyoksydant przeciwko wolnym rodnikom,
  • jako środek spowalniający procesy starzenia się.

Na początku lat 90. Zoubida Charrouf, profesor chemii na Uniwersytecie Mohammeda V w Rabacie, zaciekawiona twierdzeniami przedstawicieli plemienia Amazighów o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych i odżywczych oleju arganowego, przeprowadziła jego badania chemiczne. Wyniki jej badań potwierdziły prawdziwość tradycyjnego przekazu… więcej na stronie link

Zastosowanie w kosmetyce

Na świecie olej arganowy cieszy się popularnością jako składnik wielu kosmetyków.

To prawdziwy Eliksir Młodości o silnym działaniu regenerującym skórę, wzmacniającym włosy oraz paznokcie, chroniącym przed działaniem słońca i wiatru.

argan-oil

nazywany przez autochtonów ardjan, marokańskie złoto lub migdał Berberów

Olej ten znalazł zastosowanie w kremach pielęgnacyjnych, w produktach przeznaczonych do pielęgnacji okolic oczu i ust, mydłach, olejkach przeciwsłonecznych, maseczkach…

Zawiera m.in.: witaminę E, stygmasterol regenerujący naskórek oraz tirukallol łagodzący objawy alergii.

Doskonały dla dojrzałej i starzejącej się skóry, którą chroni przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek.. Świetnie rewitalizuje i opóźnia procesy starzenia. Chroni naskórek przed wysychaniem, uspokaja podrażnioną skórę, działa przeciwzapalnie, poprawia elastyczność, wygładza.. łagodzi objawy alergii, trądziku młodzieńczego i poparzeń słonecznych.

Idealnie nadaje się do opalania!

Polecany również na końcówki włosów zniszczone zabiegami fryzjerskimi.

 Doskonały do masażu oraz do kąpieli, do której wystarczy dodać parę kropel.

To prawdziwe złoto Maroka!

gdfgerggddgd

na zdjęciu marokańska kobieta z owocami marokańskiego drzewa życia

choć co ciekawe ponoć zdziczałe drzewa tego gatunku rosną także w południowej Hiszpanii, a więc może któreś z nich tu spotkam…w każdym bądź razie bardzo bym chciała.. Jest to zresztą moje marzenie już od jakiegoś czasu, którego jednak nie udało mi się zrealizować w trakcie niedawnej marokańskiej podróży, po prostu nie dotarliśmy tym razem w rejony gdzie rosną drzewa arganowe, aczkolwiek niemal na każdym kroku spotykałam się z reklamami oleju arganowego choćby w drodze przez Atlas… a także ze sklepikami oferującymi produkty z arganu… Czuję też, że tym razem wrócę do Maroka między innymi po to, aby poznać bliżej te niezwykłe drzewa, chyba że wcześniej spotkam je tu w Andaluzji..

Dodam jeszcze tylko, że jakoś nie ciągnie mnie do używania tego oleju w kuchni, a tylko i wyłącznie w celach kosmetycznych, a więc nie poruszyłam tego wątku w tej notce, ale w Internecie znajdziecie mnóstwo informacji na ten temat…

Z pewnością zarówno Drzewa Arganowe jak i Arganowy Olej warte są bliższego poznania, a nawet warte złota..

cdn..

Advertisements

4 thoughts on “Płynne Złoto Berberów

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s