MAKI, czerwień, krew, pamięć.. pamięć macierzysta i podróż do źródła….

Makowy wątek wyłoniony z notki 26 lipca 2013 – Nowy Rok w Kalendarzu 13 Księżyców, NOWA EPOKA… na Livia Space. Ciekawe, że właśnie dzisiaj kwiaty te aż tak mocno upomniały się o moją uwagę…

Maki to kwiaty które w wyjątkowy sposób kojarzą mi się zarówno z krwią jak i pamięcią…

dscf33102

na zdjęciu jeden z cudownych Maków na Ścieżce Słońca i Kwiatów.. koniec kwietnia 2013, Sedella.. w oddali jasny szczyt majestatycznej La Maromy, która w czasie minionej Pełni Księżyca skojarzyła mi się z Wielkim Białym Kryształem..

choć nie chodzi tylko o skojarzenie z Czerwonymi Makami z Monte Cassino, a o coś znacznie, znacznie głębszego i rdzennego…

coś takiego przeżyłam między innymi w trakcie marokańskiej podróży:

 kiedy na samym początku podróży wzięłam do ręki odrobinę czerwonawej ziemi.. wyjątkowo ciepłej i sypkiej…… niemal płynnej… będącej troszkę jak krew… i do tego bardzo żywej… czułam jak  przenika mnie z jej strony pewna wibracja… informacja…. odczuwając przy tym duże poczucie jedności z tą ziemią……..

nigdy też nie zapomnę widoku bajecznych makowych łąk w cudownej Dolinie Ouriki..

Z Maroka powrócił ze mną niby zwykły, a jednak bardzo niezwykły hematytowy naszyjnik, który również wiąże się z tematem krwi..

na zdjęciu ja z naszyjnikiem w czerwonej wibracji… tak jakbym już wtedy łączyła ze sobą pewne wątki, aczkolwiek było to takie bardzo intuicyjne.. w każdym bądź razie poczułam, aby utrwalić takie połączenie na zdjęciu, choć sens tego wszystkiego zaczęłam odkrywać dopiero z czasem i wciąż odkrywam..

Ze zdjęciem tym kojarzy mi się obraz, który dosłownie przed chwilką znalazłam:

0000-05-10-gardenoftheheartnie znam autora, ale podaję link do źródła gdzie go znalazłam – link

O doświadczeniach z Hematytem piszę  więcej w notce Kryształowy Szlak przez Atlas oraz Hematyt i aktywacja czakry ‘Gwiazda Ziemi’ a także w notce Medytacja z Kamieniem Faraonów, Hematytem i ‘Kryształowym Bractwem’ z Maroka w której również wspominam o Hematycie i w której zamieściłam troszkę zdjęć minerałów kojarzących mi się w różnym stopniu z krwią, a także z płatkami maku…..

Wspominam tutaj o tym wszystkim ponieważ czuję, że to dla mnie ważne i że za jakiś czas te wszystkie na pozór dość luźne wątki połączą się ze sobą i ukażą pewnien spójny obraz – historię, którą najprawdopodobniej samej sobie chcę w ten sposób przekazać.. Czuję też, że w ten sposób odbywam podróż do samego początku siebie jako istoty ludzkiej.. do samego źródła, z którego wypłynęła pierwsza kropleka ludzkiej krwi…

i w tym miejscu polecam to co na temat krwi zostało przekazane przez Plejadian w Ożywieniu Bogini

A jak się narodziły Maki?

Zgodnie z hinduską legendą Maki powstały z powiek Buddy. Gdy Buddzie senność nie pozwalała medytować, odciął sobie powieki i z nich właśnie powstały te czerwone kwiaty.

mak

KOLOR CZERWONY

to kolor krwi i czerwonych jak krew maków, oraz Serca, które najczęściej przedstawia się właśnie w tym kolorze.. Czerwień to siła życiowa, witalność, moc, odwaga, namiętność, pasja, miłość zmysłowa.

ug774i1cjem

Najcieplejsza z wszystkich barw,  mocno pobudzająca, motywująca do działania, dodająca odwagi. Czerwień działa wzmacniająco na organizm. Zabiegi tym kolorem zwiększają ilość czerwonych krwinek, przyspieszają tętno i krążenie, jednocześnie podnosząc temperaturę ciała, regenerują siły i pobudzają przemianę materii. Czerwień jest przypisana ośrodkowi energetycznemu korzenia… Nadmiar koloru czerwonego może jednak spowodować zbytnią nerwowość i drażliwość…

http://liviaspace.com/2013/04/10/a/

Maki uważa się za symbol snu, nieświadomości, odurzenia narkotycznego, śmier­ci, choć również zmartwychwstania…

 Od tysięcy lat kojarzono Mak ze śmiercią i snem. Wieńce z makowych kwiatów przystrajały wizerunki bóstw, którym były poświęcone – Hypnosa, boga snu i Thanatosa, boga śmierci, a pani krainy zmarłych, Persefona, zawsze nosiła makowy bukiet. Jej matka Demeter, nie mogąc zasnąć ze zmartwienia, gdy jej córkę porwał Hades, czerwonymi płatkami maków słała swe łoże – przynosiło jej to spokój, pozwalało na chwilę zapomnieć o nieszczęściu. Miejscem poświęconym Demeter oraz jej córce było Eleusis  i to właśnie tam ku czci jej i Persefony odbywały się misteria eleuzyjskie..

Mak symbolizuje także obfitość i płodność..

– może dlatego, że sam ma ogromny „przyrost naturalny” – z 10 g zasianych nasion można zebrać od 8 do 10 kg ziaren! Z jednego nasionka powstaje… 30 tysięcy nowych – bo mniej więcej tyle jest ich w jednej makówce.

Kiedyś kobieta mająca problemy z zajściem w ciążę prosiła sąsiadkę czy krewną przy nadziei o własnoręczne upieczenie w Wigilię makowej bułeczki – zjadała ów wypiek przed pójściem spać, co miało przeciwdziałać bezpłodności.

Dla mnie Maki to także magia dziecięcych lat

3f6c51e7c9_33369479_o2

🙂

Bardzo mnie też w tym momencie zainteresował narys kwiatowy Maku

więcej o Makach w interesującym artykule na stronie Natura i Ty:

http://www.naturaity.pl/artykul/125.html

***

dodane 27 lipca 2013

Postanowiłam przypomnieć ten tekst w tym momencie w związku z notką o MAKACH, czerwieni, krwi, pamięci.. pamięci macierzystej. Szukałam wczoraj pewnej informacji na temat Maków, a trafiłam właśnie na Plejadian, dokładniej poniższy fragment:

Sztuka ludzkiego uzdrawiania w obecnych czasach obejmuje rozpoznawanie i uwalnianie dysfunkcyjnych wzorców przekazywanych z pokolenia na pokolenie….

Ścieżka Mocy, Babara Marciniak

a to już wspomniany tekst

OŻYWIENIE BOGINI

Ogarnięcie Bogini otworzy przed wami Żyjącą Bibliotekę i nauczy was tajemnic ukrytych głęboko w łonie Matki Ziemi, bo kim jest Matka Ziemia jeśli nie samą Boginią?

ciąg dalszy w notce:

http://liviaspace.com/2013/07/27/ozywienie-bogini/

***

jeden z maków rosnących w Gaja Garden

makowy1

więcej zdjęć wkrótce

 wielkie wrażenie wywarły na mnie maki, które ujrzałam tuż po przybyciu do Hiszpani, jeszcze w połowie lutego… a potem Maki na Ścieżce Słońca i Kwiatów

dodane 15 pazdziernika 2013

http://liviaspace.com/2013/09/29/pentagram-oznacza-wenus/comment-page-1/#comment-6879

cdn…

11 thoughts on “MAKI, czerwień, krew, pamięć.. pamięć macierzysta i podróż do źródła….

  1. Krew.. Organiczna ale i magiczna.. Jak magia twojego przekazu, zaczynającego się od słów, a po chwili już pomiędzy liniami/wymiarami, w podróży do źródła, a może i dalej.. Dziękuję Ci za to.. Odkrywam Cię zawsze na nowo, wybacz że nie zawsze nadążam…:):)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s