Ogrodowa Strazniczka – Pokrzywa

Moj komentarz z Lesnych Spotkan

Zawsze kiedy patrze na naparstnice to mam wrazenie, ze ona sie wspina do nieba.. doslownie wniebowstepuje… jest naprawde piekna.. choc zarazem lecznicza jak i trujaca… Do pokrzywy mam od zawsze duzy respekt.. ona ma w sobie naprawde wielka moc.. pamietam jak zaczelam sie opiekowac ogrodem babci i wtedy zauwazylam, ze rosnaca pod plotem pokrzywa tak jakby go chroni.. nazwalam ja nawet strazniczka ogrodu.. w gaja garden rosly jej cale lany na kilku hektarach… ale tez zrywalam dla siebie tylko kilka peczkow.. reszta rosla swobodnie, kwitnac, wiednac, i ponawiajac cykle.. i co mnie szczegolnie cieszylo przyciagajac do siebie cale chmary motyli.. dla rusalek to po prostu raj..

🙂

Pokrzywa zwyczajna

Illustration_Urtica_dioica0_clean

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pokrzywa_zwyczajna

Na zdrowie!

Dodam ze pokrzywa to wielce zasluzona roslina lecznicza.. a do tego mozna z niej przyrzadzic pyszne i zdrowe dania..

Historia i stosowanie w lecznictwie ludowymRoślina ma długą tradycję zastosowań leczniczych.

Pokrzywa zwyczajna (jak również inne gatunki pokrzyw) była rośliną jadalną w wielu regionach. Jadana była w całej Polsce.., pamięć o jej kulinarnym potencjale była żywa również w XX w., co ułatwiło częściowy powrót do tego typu wykorzystania w środowiskach zainteresowanych restytucją naturalnego stylu życia. Obecnie liście pokrzywy bywają traktowane jako tzw. zdrowa żywność

Wiosenna zupa z pokrzywy

zupa-z-pokrzywy_344x0_rozmiar-niestandardowy

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/przepisy/przepis/wiosenna-zupa-z-pokrzywy,941/

ja w gaja garden przygotowywalam zupe wlasnie z tych kilku peczkow uzbieranej wiosna i ususzonej pokrzywy, ktorej o dziwo starczalo na caly okres lata, jesieni i zimy i to dla calej rodziny.. z pokrzywy mozna tez przygotowac pyszne i zdrowe pesto, lub potrawe a la szpinak.. i jeszcze taka ciekawostka, wazna chyba szczegolnie dla wegan:

Chlorofil pozyskiwany z pokrzyw wykorzystywany jest jako zielony barwnik spożywczy oznaczany kodem E140. Sok ze świeżych liści bywa używany jako roślinny zamiennik podpuszczki przy wyrobie serów podpuszczkowych[ (pozwala na wyrób nabiału wegetariańskiego

dawniej z nasion wyrabiano olej o bardzo przyjemnym smaku.. stosowany tez w celach oswietleniowych.. a ponadto tkanine..

Pokrzywowa Magia i Milosc

Pokrzywa zwyczajna od dawna odgrywała istotną rolę w wierzeniach, obrzędowości i symbolice.

Wiele pierwotnych kultur słowiańskich wykorzystywało pokrzywę do odganiania wszelkiego rodzaju złych demonów przy odprawianiu egzorcyzmów, a ludy germańskie poświęcały ją bogowi płodności. Jej spora popularność w dawnych czasach i wierzenia z nią związane niekoniecznie musiały być tylko i wyłącznie zabobonem, dowiedziono bowiem, że opary z pokrzywy wpływają korzystnie na dobre samopoczucie.

pu_i_wp_plio

http://urodaizdrowie.pl/to-ci-ziolko-pokrzywa-zwyczajna

W mitologii rzymskiej pokrzywa była poświęcona Wenus i była traktowana jako afrodyzjak.

🙂

sprobuje odnalezc pokrzywowe zdjecia a gaja garden, takze z rusalkami na niej, a tymczasem pozdrawiam i do uslyszenia

Livia

2 thoughts on “Ogrodowa Strazniczka – Pokrzywa

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s