Czym zastąpić szampon. Ludowe przepisy

***

Szampon – to wynalazek ostatnich dziesięcioleci. Bardzo ważny dla wielu kobiet, aby włosy zawsze były czyste i dobrze się układały, dlatego boją się one przejść na „babcine” środki, obawiając się, że włosy mogą się nie umyć lub stać się sztywne.

Jest to tylko kolejny chwyt reklamowy mówiący, że tylko za pomocą drogich produktów do pielęgnacji włosów można uzyskać pożądany efekt.

01-czs

Prawie we wszystkich szamponach teraz produkowanych znajduje się glikol propylenowy i laurylosiarczan sodu – jedne z dwóch z najbardziej szkodliwych substancji chemicznych. Udowodniono, że wysuszają one skórę, negatywnie wpływają na wątrobę, szkodzą oczom a także pogarszają pamięć. Pewnego dnia postanowiłam kupić „miękki” szampon dla dzieci myśląc, że jest w nim mniej szkodliwych substancji. Jednak popełniłam błąd – laurylosiarczan sodu w składzie był na pierwszym miejscu (a to znaczy, że było go tam najwięcej). Tak więc bądźcie ostrożni.

W ogóle, namydlanie i oczyszczenie skóry głowy i włosów – to dwie różne rzeczy. Piana mydlana tworzy się dzięki obecności w środkach myjących żrącej sody (wodorotlenku sodu). A reakcja skóry jest lekko kwaśna. Dlatego zasadowość dosłownie zdziera ze skóry warstwę ochronna. Może to mieć wpływ na stany zapalne skóry i inne choroby z nią związane. Chociaż, oczywiście, domowe szampony na bazie mydła są znacznie lepsze od kupionych. Tu chcę podać kilka receptur naturalnych środków do mycie głowy, z których każdy może wybrać coś dla siebie:

1. PRAWIE SZAMPON:
1-2 łyżki stołowe bazylii, pokrzywy lub mniszka, szklanka czystej wody, 60 ml. mydła toaletowego lub lepiej mydła w płynie (tylko sprawdźcie go na obecność szkodliwych substancji), od 15 do 60 kropel jakiegoś odpowiadającego wam olejku eterycznego np. cedru, 1 cz. litra jakiegoś oleju roślinnego (słonecznikowego, cedrowego). Zrobić wywar lub napar z ziół i dodać wszystkie pozostałe składniki, porządnie wymieszać. Płukanie: woda zmieszana z octem, wywar z ziół. Jeżeli włosy są tłuste, ilość oleju można zmniejszyć, jeżeli suche – zwiększyć. Szampon można przechowywać w lodówce przez tydzień. Jeśli w chwili przygotowywania do składu dodamy jedną łyżeczkę wódki, to trwałość wzrośnie do 3-4 tygodni.

2. GORCZYCOWY SZAMPON-MASKA, CAŁKOWICIE BEZ MYDŁA.

Bierzemy 1 łyżkę stołową proszku z gorczycy, rozcieńczamy kefirem do konsystencji śmietany, dodajemy 1 żółtko, 1 łyżkę miodu, 1 łyżkę oleju roślinnego. Mieszankę nanosimy na brudne włosy i na skórę, rozmasowujemy, nakrywamy wełnianą czapką. Utrzymujemy mieszankę, najlepiej 15-20 minut. Następnie zmywamy wodą. Płukanie: woda zmieszana z octem, wywar z ziół. Efekt: stymulacja cebulek włosowych, przepływ krwi do skóry głowy, dodatkowe odżywianie. Albo wariant dla tłustych włosów: 1 stołową łyżkę musztardy zmieszać z 2 litrami ciepłej wody. Umyć głowę, opłukać najlepiej naparem z ziół: podbiału, pokrzywy, dziurawca, babki. Weź 4 łyżki mieszanki, zalej 2 litrami wrzącej wody, pozostaw na 30 minut, odcedzamy.

3. SZAMPON „CHLEBOWY”, BEZ MYDŁA.

Weź 4-6 kawałki czarnego chleba (w zależności od długości włosów), włóż je do pojemnika, zalej wrzątkiem i pozostaw na noc. Rano z chleba pozostanie papka, umyj nią głowę. Płukanie: woda z octem, wywar ziołowy. Efekt: czyste, błyszczące włosy. Lub podobny przepis do włosów przetłuszczających się: 150 g. żytniego chleb zalać wrzątkiem. Papką „namydlić” głowę, pozostawić na 5-10 minut. Następnie dokładnie spłukać wodą. W celu uzyskania pięknego połysku opłukać naparem z liści brzozy.

4. SZAMPON DO WŁOSÓW ŚREDNIEJ DŁUGOŚCI:

1 żółtko i pół szklanki kefiru. Jeśli Twoje włosy są długie lub bardzo zabrudzone, ilość żółtka i kefiru może być zwiększona. Wetrzeć mieszankę we włosy, przemyć a następnie spłukać wodą alkaliczną (pół łyżeczki sody oczyszczonej na 3 litry wody). Można również płukać włosy wywarami z ziół lub dodać pół łyżeczki dowolnego oleju roślinnego. Ten przepis nie jest odpowiedni dla każdych włosów. Może on być stosowany jako maska ​​do mycia włosów przed zwykłym myciem głowy.

5. MYCIE WŁOSÓW KWAŚNYM MLEKIEM.

Starym ludowym środkiem do mycie włosów było kwaśne mleko. Od czasów starożytnych wiele narodów Środkowej Azji wykorzystywało do tego celu produkty z mleka. Teraz również myją tam głowę zsiadłym mlekiem, kefirem, serwatką. Produkty mleczne tworzą warstwę tłuszczu, która chroni włosy przed szkodliwym roztworem zasadowym, tworzącym się przy rozpuszczaniu mydła w wodzie. Bierzemy zsiadłe mleko, obficie moczymy nim głowę, nakrywamy polietylenową chustką, a z góry – ręcznikiem. Po 25-30 minutach przemywamy włosy mydłem toaletowym dla dzieci, dokładnie spłukujemy ciepłą wodą, a następnie – zakwaszoną (1 łyżka stołowa octu na 2 l wody).

6. MYCIE GŁOWY WYWAREM Z MYDLNICY LEKARSKIEJ.

Dwa opakowania mydlnicy (200 g) zalać dwoma litrami wody i gotować przez pół godziny. W wywarze umyć głowę, spłukać zwykłą wodą, jeszcze lepiej – naparem z rumianku, jeżeli włosy są jasne, lub wywarem z kory dębowej – jeżeli ciemne.

7. MYCIE WŁOSÓW WROTYCZEM.

1 łyżkę stołową wrotyczu zalać 2 szklankami wrzątku, pozostawić na 2 godziny. Przecedzonym naparem myć włosy bez mydła przez miesiąc. Ten środek służy do usuwania łupieżu.

Można przytaczać jeszcze wiele recept. O czym przede wszystkim należy pamiętać przy korzystaniu z naturalnych szamponów, o tym, że efekt nie jest natychmiastowy, w dodatku, niezbędne jest płukanie włosów naparem ziołowym lub zmiękczyć twardą wodę z kranu octem jabłkowym.

Jeszcze chciałabym opowiedzieć o naturalnym środku do układania włosów, niezupełnie syberyjskim, ale i tak lepszym niż kupowane lakieru do włosów z ich ostrym, trującym zapachem.

LAKIER DO WŁOSÓW.

Pokrój cytrynę w kawałki i gotuj ją w szklance wody puki nie zostanie połowa cieczy, następnie odcedź i dodaj kilka kropel spirytusu (lub wódki) do konserwacji. Nanieść na włosy rozpylaczem. Doskonale pielęgnuje i układa włosy.

ŁUG
Szampon i mydło można również nim zastąpić. Ług – to konsystencja popiołu zmieszanego z wodą. Ług w ekowioskach wykorzystywany jest do kąpieli i prania. Różnica między ługiem a różnymi środkami do mycia w sklepach jest taka, że to całkowicie naturalna substancja!

Mycie włosów popiołem to jeden ze starych środków, stosowanych przez nasze prababki. Można z niego skorzystać w razie potrzeby. Szklankę popiołu drzewnego zmieszać z wodą do konsystencji śmietany i nanieść na mokre włosy masując końcówkami palców. Po spłukaniu włosów ciepłą wodą, przemyć je ponownie zakwaszoną wodą  (z dodatkiem octu).

Robienie ługu (sposób na chłodno):
Co może zastąpić szampon? Ludowa recepta: Nasypać popiołu (oczywiście, z czystego drewna) 2/3 wiadra, nalać prawie do pełna wodą, zmieszać, wybrać duże kawałki niedopalonego drzewa i odstawić na 3 dni (więcej nie mieszać).

Po 3 dniach w górnej połowie wiadra będzie klarowny płyn, i to jest ług, w dotyku jest mydlany. Następnie gruszką lub wężykiem odlać ług do pojemników. Będzie mocno skondensowany. Trzeba będzie go rozcieńczyć (na przykład 1/10) wodą.

Jeżeli ług będzie za mocno skondensowany, to ubranie będzie się szybko ścierać.

Poprawnie rozcieńczonym ługiem można myć głowę i ciało.

Ludowe porady

* Według ludowych przekazów, nie można przycinać włosów podczas zanikania Księżyca, ponieważ wcześnie wyłysiejecie.

* Przy pierwszych oznakach przetłuszczania włosów, ich widocznego nieporządku, koniecznie je trzeba umyć. Porę mycia włosów wybieramy indywidualnie, należy dobrze umyć głowę wodą z popiołu: rozmieszać wodę 1 szklanką popiołu drzewnego do konsystencji śmietany, nanieść mieszankę na włosy i mocno wetrzeć we włosy, po czym opłukać podkwaszoną wodą lub naparem z rumianku.

* Tłuste włosy dobrze płukać następującym naparem: zalać 1 szklanką wrzącej wody 1 łyżkę mieszanki różnych ilości ziela dziurawca, krwawnika i kory dębu i postawić garnek na 1 godzinę w miednicy z wrzątkiem. Po tym napar przecedzić, ostudzić i można z niego korzystać.

* Jeżeli masz problem z tłustymi włosami, spróbuj zamiast mydła wykorzystać suchą musztardę. Jednak nie za często, żeby nie wysuszyć włosów.

* Bardzo tłuste włosy spróbujcie opłukać roztworem spirytusu (1 część litra na 1 szklankę ciepłej wody).

* Ludziom w podeszłym wieku, u których włosy stały się cienkie, łamliwe i matowe, powinni 1 raz w tygodniu robić maskę na włosy: 1 łyżka oleju roślinnego i żółtko z 1 jajka dokładnie wymieszać, posmarować mieszanką włosy i owinąć ręcznikiem. Po 30 min. starannie umyć głowę w pianie mydlanej. Osuszyć włosy wycierając miękkim ręcznikiem.

* Chore włosy regenerują się, jeżeli umyjemy je w naparze z suszonych liści czarnej topoli: gotować w 5 litrach wody przez 10 minut 100 g proszku z liści, ostudzić i odstawić na noc. Przed użyciem podgrzać i przez 15 min. myć tym wywarem głowę nad miseczką, uprzednio nanosząc na włosy 2 ubite żółtka. Spłukać podkwaszoną wodą.

* Dla wzmocnienia umytych włosów polać wywarem z bluszczu.

* Dla wzmocnienia wymyć włosy roztworem z białej gliny, następnie w ciągu miesiąca po umyciu odsłonięte miejsca nacierać lekko przypieczonymi pokrojonymi plasterkami cytryny.

Przydatne linki:

Ziołowe Środki Do Pielęgnacji Włosów

Kozieradka – cud na wypadające włosy

https://treborok.wordpress.com/czym-zastapic-szampon-ludowe-przepisy/

na podstawie:

http://www.kramola.info/vesti/protivostojanie/chem-zamenit-shampun-narodnye-recepty

moj komentarz:

no moze szampon z mleka, czy jajek to raczej nie dla mnie.. ale cala reszta.. jak najbardziej.. sama praktycznie od kiedy pamietam preferuje wszystko w czym jest jak najmniej chemii.. przy okazji polecam niedawny post:

Plukanka rumiankowo-cytrynowa

i dodam, ze przez jakis czas jako odzywke do wlosow stosowalam tylko i wylacznie olej arganowy.. i to wystarczylo.. wlosy byly naturalnie piekne i zdrowe.. kiedys tez odkrylam, ze mozna sie swietnie czesac szyszka.. po prostu wysoko w gorach czasem zabraklo grzebienia.. i tak kiedy pewnego razu zaplatala mi sie we wlosy wlasnie szyszka.. niby przez przypadek odkrylam, ze to calkiem swietny grzebien.. jedno z takich czesan mam nawet uwiecznione na zdjeciach.. jak tylko je odnajde to dodam

livia

🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s